GoodjobBlog

Život je príliš krátky na to, aby si robil prácu ktorá ťa nebaví

Väčšina z nás sa s tým už určite stretla. Hláška v duchu "zasa musím ísť do práce" spojená so smutným povzdychom a biednym výrazom na tvári. Až príliš veľa ľudí chodieva každé ráno do práce s tým, že ich práca nebaví a robia ju len preto, že len z lásky sa žije pekne, ale krátko a bez peňazí si ani nič "na seba" nekúpiš. A dnešný človek moderný by chcel možno aj niekde bývať... poznáte to. Ako často so zveličením píše známy slovenský rozbiehač Juraj Kováč (http://rozbehnisa.sk/), až 80% zamestnaných na Slovensku trpí diagnózou KZP (konečne zase piatok, k**** znova pondelok) a to v praxi znamená, že strávia 90% svojho produktívneho života vykonávaním činnosti, ktorá ich len oberá o energiu. Len pre peniaze, ktorých navyše v takejto práci možno ani veľa nezarobí.

Vysoké školy na Slovensku produkujú každoročne haldy absolventov. Nechŕlia ich však pravdepodobne na tých správnych miestach. Stačí sa pozrieť na ponuky práce na portáloch PROFESIA alebo KARIÉRA a zistíte, že v rýchlo-rastúcom svete informačných technológií, dopyt po šikovných ľuďoch výrazne prevyšuje "ponuku". Zohnať šikovného programátora, dizajnéra alebo odborníka na online marketing nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Táto situácia tak predstavuje obrovskú príležitosť pre každého snaživého človeka so sympatiami k "IT svetu" a túžbou naučiť sa niečo nové a mať zaujímavú prácu.

Zlá správa

Zlou správou je, že len máloktorý mladý človek vylezie zo školy s tým, že ho naučili aké sú nové možnosti zárobku v 21. storočí. Čo sú to sociálne siete a aký majú potenciál? Ako sa dá úspešne podnikať? Prečo sa dnes niektorí ľudia môžu mať (nie len po finančnej stránke) dobre, keď jediné, čo vlastnia je notebook, kufor a nazývajú sa digitálnymi nomádmi? Na podobné otázky sa súčasné školstvo nezameriava. No netreba smútiť.

Dobrá správa

Stať sa programátorom či dizajnérom nemusí byť vôbec také náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na Slovensku je v súčasnosti celá generácia online managerov, SEO ninjov, programátorov či podnikateľov, ktorí sú úspešní aj bez toho, aby prešli formálnym vzdelaním vo svojom obore. Dobrou správou teda je, že "keď sa chce, všetko sa dá". Naučiť sa "nový skill" je dnes ľahšie než kedykoľvek predtým. Obrovské množstvo tutoriálov, publikácií, návodov, prednášok a kurzov dáva nekonečný priestor na učenie sa a zdokonaľovanie nových zručností.

logo

Prihlás sa na odber nášho newslettera a dostávaj informácie o nových kurzoch, workshopoch a pracovných príležitostiach priamo na e-mail.

Relevantné novinky najviac 2x mesačne. Žiadny spam. Sľubujeme.